جمعه, 22 مرداد 1395 ساعت 09:13

پیام دکترظریف به سومین برنامه شبیه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

پیام دکترظریف به سومین برنامه شبیه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل 

 فصلنامه مطالعات بین‌المللی سومین کارگاه آموزشی - پژوهشی شبیه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل متحد را پنج‌شنبه 27 شهریورماه 1393 در موزه صلح تهران برگزار کرد.

این کارگاه که توسط فصلنامه مطالعات بین‌المللی با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و موزه صلح تهران برگزار شد، با موضوع بحران اوکراین و عملکرد شورای امنیت در قبال تحولات این کشور صورت گرفت. در این کارگاه که شماری از اساتید حقوق و روابط بین‌الملل به همراه دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری از دانشگاه‌های سراسر کشور حضور داشتند، پیام محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان قرائت شد.

هم‌چنین گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم و سفیر سازمان ملل متحد در تهران در ادامه به ارائه دیدگاه‌های خود درباره سازمان ملل متحد و اهداف این سازمان در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی پرداخت و برگزاری چنین کارگاه‌هایی را مفید ارزیابی کرد.

ریاست سومین برنامه شبیه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل متحد بر عهده باقر اسدی، سفیر پیشین ایران در سازمان ملل متحد بود که با استفاده از تجربیات ارزنده خود در دوره حضور در سازمان‌های بین‌المللی، اداره مؤثری در برگزاری این کارگاه پژوهشی داشت.

ایزدی، نماینده دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران نیز از دیگر ناظران این کارگاه آموزشی بود که درباره وضعیت اقدامات بشردوستانه در کشورهای مختلف به ویژه در مورد وضعیت اوکراین به ارائه دیدگاه پرداخت.

در ادامه نشست، شرکت کنندگان این دوره از شبیه‌سازی، در قالب نقش‌های محول شده به عنوان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، دیدگاه‌ها و مواضع خود را در مورد اوکراین به بحث و گفت‌وگو گذاشتند و پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در دستور کار شورای امنیت قرار دادند.

در پایان پیام محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به این کارگروه آموزشی، قرائت شد که متن آن به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اکنون که جامعه بین‌المللی با بحران‌ها و مشکلات پبیچیده‌ای روبه‌رو شده شایسته است که شورای امنیت نقش موثری ایفا کند. ولی باوجود در دستور کار قرار گرفتن برخی موضوعات در شورا نه این شورا و نه نهادهای چندجانبه بین‌المللی در مهار بحران‌های بین‌المللی، خشونت و تهدید صلح، توفیق در حد انتظاری نداشتند.

فهم این پیچیدگی‌ها، بن‌بست‌ها و البته کارآیی‌های شورای امنیت در کنار مبتلا نشدن به توهم در زمانه‌ای که شماری از تصمیمات این شورا می‌تواند آسیب‌های جدی به یک کشور وارد آورد هنگامی امکان‌پذیراست که شناخت علمی، پژوهشگرانه و مهم‌تر از همه عملیاتی از چنین رکن مهمی به دست آمده باشد.

به همین روی بایسته است که اساتید، پژوهشگران، دانشجویان و دانش‌پذیران حقوق و روابط بین‌الملل از تکنیک آموزشی شبیه‌سازی در کنار آموزش‌های رسمی دانشگاهی بهره ببرند.

این روش آموزشی که از آن به بهترین شیوه یادگیری مهارت‌های حقوقی، سیاسی و دیپلماتیک یاد می‌شود موجب نهادینه شدن آگاهی‌های علمی شده و خطا در مذاکره، بحث و گفت‌وگو و به ویژه تصمیم‌گیری را به حداقل می‌رساند. همین نکته سبب شده تا سازمان ملل متحد در کنار دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی بر به کارگیری این روش نوین آموزشی تاکید ورزند.

از منظر جمهوری اسلامی ایران، برگزاری مداوم برنامه‌های شبیه‌سازی در کشور به ویژه شبیه‌سازی شورای امنیت با توجه به موقعیت و جایگاه ایران بسیار ضروری و مفید فایده است. چه بسا خطا در شناخت آن سبب آسیب‌های فراوان برای یک ملت و کشور شود و بر عکس شناخت صحیح و تعامل عاقلانه با آن به تامین منافع ملی یک کشور منجر شود. بنابراین ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این برنامه مهم، برای شرکت‌کنندگان محترم سومین کارگروه شبیه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل متحد آرزوی توفیق دارم.

امیدوارم با مطالعه و پژوهش‌های عالمانه مدل موفقی از شبیه‌سازی شورای امنیت را در پیش روی داشته باشید و مشتاقانه منتظر اخبار راجع به تصمیمات شورا در این جلسه شبیه‌سازی شده هستم.

محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

 

خواندن 2998 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 مرداد 1395 ساعت 09:20

نظرات و پیام ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

     

آخرین مصاحبه ها

  • شرح مصاحبه  و دیدار اعضای فصلنامه مطالعات بین المللی با جضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی
    بیشتر بخوانید
  • پیام دکترظریف به سومین برنامه شبیه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل 
    بیشتر بخوانید

پرداخت آنلاین

جهت خرید آنلاین، تمدید اشتراک و یا شرکت در کاگروه های آموزشی پژوهشی می توانید از شماره کارت زیر استفاده نمایید

6037-9911-9952-9649 

فصلنامه مطالعات بین المللی

شبکه های اجتماعی

حمایت از فصلنامه

افراد آنلاین

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Member Login