یکشنبه, 12 دی 1395 ساعت 10:37

کتاب سیاست گذاری های حقوق بشر در خاورمیانه به قلم دکتر مهدی ذاکریان به چاپ رسید

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

این کتاب تازه ترین نوشتار دکتر مهدی ذاکریان درباره موضوع سیاستگزاری و برنامه ریزی های حقوق بشر در منطقه خاورمیانه است. به باور نگارنده این کتاب، معماهای حقوق بشر پس از بهار عربی حل ناشدنی است. مگر اینکه منطقه خاورمیانه با یک رنسانس بزرگ روبه رو شود.

تحولی که مبنای آن مدارا و رواداری بوده و بتواند سه راس مثلث فرد، دولت و جامعه در منطقه خاورمیانه را متقاعد به رعایت حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کند. در عین اینکه حق بر صلح و توسعه هم مورد تاکید است. نویسنده مبانی سیاستگزاری عمومی را تشریح می کند و توضیح می دهد در فرایند یک سیاستگزاری بهینه چگونه می توان به متقاعد ساختن فرد، جامعه و دولت در دستیابی به حقوق بشر در خاورمیانه دست یافت. این کتاب دین، مذهب، قومیت و فرهنگ ملت های خاورمیانه را عوامل همزمان تایید کننده و رد کننده حقوق بشر در خاورمیانه می داند. به باور وی تفسیر و تعریف واحدی از حقوق بشر در مذهب و فرهنگ و قومیت های خاورمیانه وجود ندارد. این امر سبب نادیده گرفتن حقوق بشر و به اتلاف رفتن سرمایه های حقوق بشری خاورمیانه شده است. جامعه دانشگاهی خاورمیانه نیز در این کتاب مورد نقد جدی قرار می گیرد. نقد نویسنده به شماری از دانشگاهیان منطقه از آن جهت است که برخی از آنان به محلل های استبداد و نقض حقوق بشر تبدیل شده اند. طبیعی است هنگامی که الگوهای علمی فاشد شوند، حقوق بشر می میرد و استبداد و اقتدارگرایی ریشه دارتر می شود.

این کتاب از سوی انتشارات خرسندی و به زبان فارسی به چاپ رسیده است. پیشتر کتاب "همه حقوق بشر برای همه" از سوی همین نویسنده به چاپ رسید. آن کتاب پس از نه ماه در آغاز دوره ریاست جمهوری آقای روحانی اجازه چاپ گرفت و اکنون از سوی بنیاد حقوقی میزان چاپ و توزیع می شود. کتاب ""سیاستگزاری های حقوق بشر در خاورمیانه" در دوره روحانی نیز پس از هفتاد و هفت روز با قید مشروط به تصحیح سه کلمه، برای تایید دوباره به اداره کتاب ارشاد ارجاع شد و پس از آن مجوز چاپ گرفت.

 

خواندن 2867 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 12 دی 1395 ساعت 10:52

نظرات و پیام ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

     

آخرین مصاحبه ها

  • شرح مصاحبه  و دیدار اعضای فصلنامه مطالعات بین المللی با جضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی
    بیشتر بخوانید
  • پیام دکترظریف به سومین برنامه شبیه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل 
    بیشتر بخوانید

پرداخت آنلاین

جهت خرید آنلاین، تمدید اشتراک و یا شرکت در کاگروه های آموزشی پژوهشی می توانید از شماره کارت زیر استفاده نمایید

6037-9911-9952-9649 

فصلنامه مطالعات بین المللی

شبکه های اجتماعی

حمایت از فصلنامه

افراد آنلاین

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Member Login