چهارشنبه, 23 فروردين 1396 ساعت 08:05

انتخابات ابزاری برای نشان دادن اراده مردم است

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دکتر مهدی ذاکریان در گفت و گو با انتخاب خبر با بیان اینکه وجود نقص و کاستی به دلیل عدم اجرای قانون و عدم نظارت قانون است، خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی علاوه بر اینکه باید دستگاهی کاملاً مستقل و بی طرف باشد نباید تحت تأثیر هیچ یک از جناح های سیاسی باشد.

 وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت امنیت یک کشور و یک نظام وابسته به تأمین حقوق بشر است و آزادی و مشارکت شهروندان در تعیین سرنوشت سیاسی، لازمه امنیت ملی یک کشور است، تصریح کرد: این گفته شما یک واقعیت است که برخی در ایران بر این باورند که حاکمیت و حقوق بشر با هم در تعارض است و معتقد هستند آزادی بیان، آزادی فکر و اندیشه می تواند به امنیت ملی و داخلی آسیب برساند.

ذاکریان افزود: بسیاری در کشور ایران، حاکمیت و حقوق بشر را در تعارض می بینند. سوال من از این افراد این است که آیا در کشوری مانند سوئیس یا سوئد امنیت داخلی ضعیف است؟ پاسخ منفی است. این کشورها از بهترین سطح امنیت برخوردار هستند و شهروندان آن ها در آزادی کامل به سر می برند و حتی حکومت و حاکمیت را نقد می کنند. حاکمیتی که برآمده از ملت و مردم و رأی واقعی مردم و انتخابات اصلح و درست باشد آن حاکمیت با انتقاد و نقد شهروندان، فعالان سیاسی اش و اساتید حقوقی نمی شکند، در این صورت آن جامعه یک جامعه با ثبات و استوار خواهد بود که نقد مردم، فعالان سیاسی، فعالان و اساتید حقوقی و سیاسی موجب بالندگی آن کشور و آن نظام می شود و نه موجب شکنندگی آن.

این فعال سیاسی و حقوق بشر ادامه داد: تصور می کنم از آنجایی که حضور برخی از افراد و نهادها در قدرت حضور وابسته به رأی مردم یا پاسخگوی واقعی نسبت به مردم و قانون نیست به این دلیل از مقام و موقعیت خود نگران می شوند، بنابراین ظلمی ناروا به نظام وارد می کنند که آن ظلم باعث سخت گیری هایی در رابطه با مسائل حقوق بشری و آزادی های ملتی می شود که صاحب این کشور و سرزمین هستند و بسیاری از فعالین خوب مدنی در ایران را دستاویز آزار و اذیت می کنند.

به عقیده ذاکریان، این افراد و نهادها فراتر از قانون عمل می کنند؛ چرا که در قانون اساسی ایران، قانون مجازات اسلامی و در حقوق مدنی، آزادی های مسلمی برای شهروندان ایرانی پیش بینی شده است و این قوانین وجود دارد.

وی با بیان اینکه وجود نقص و کاستی به دلیل عدم اجرای قانون و عدم نظارت قانون است، خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی علاوه بر اینکه باید دستگاهی کاملاً مستقل و بی طرف باشد نباید تحت تأثیر هیچ یک از جناح های سیاسی باشد.

این فعال سیاسی و حقوق بشر اضافه کرد: اصولاً مسئولین قضایی ما باید از هرگونه انتساب به جناح سیاسی مبرا باشند و عملکرد آنها باید کاملاً حقوقی و علمی و بی طرفانه باشد. چنین افرادی در مسند قضا و همین طور نظارت رئیس جمهور در مسند قوه مجریه به عنوان ناظر بر قانون اساسی می تواند رفتارهایی که احیاناً فرا قانونی یا غیرقانونی را کنترل کند.

وی گفت: همه باید بیاموزیم که حاکمیت قانون در کشور موجب بقای نظام و موجب اقتدار نظام می شود، نه عمل غیرقانونی. در این صورت مشاهده می کنیم که اگر افرادی منتسب به نهادهایی از جمله نهادهای امنیتی شوند، مجبور می شوند قانونی عمل کنند و همه رفتارهای آنها مبتنی بر یک رفتار موقر و قابل دفاع خواهد بود.

ذاکریان در پاسخ به این سوال که با وجود نزدیک شدن به انتخابات 96 به اعتقاد شما ایجاد ساز و کار برای برگزاری یک انتخابات آزاد در سال 1396 چه اثری بر امنیت پایدار جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت،گفت: بهتر است در انتخابات 96 دایره انتخاب مردم را از کاندیداهای مطرح و آشنا افزایش دهیم و اجازه دهیم افراد دیگری در این انتخابات حضور داشته باشند.

وی تصریح کرد: من معتقدم انتخابات، ابزاری برای نشان دادن اراده و خواست مردم است. اگر انتخاباتی سالم با فضایی مبتنی بر قانون زیر نظر وزارت کشور، شورای نگهبان و کاملا بی طرفانه برگزار شود اراده مردم متبلور می شود و در این انتخابات، خواست مردم نشان داده می شود.

این فعال سیاسی و حقوق بشر با اشاره به اینکه وقتی خواست مردم به صورت واقعی منعکس شود قطعاً همان خواست، سبب پشتیبانی از حرکات نظام و فعالیت های نظام در چهار سال بعدی خواهد شد، بیان کرد: من معتقدم یک انتخابات صحیح و مبتنی بر قانون و اعتماد به مردم می تواند موجب باروری نظام شود. با نگاهی به انتخابات سال 92 می توان دریافت که این انتخابات، آرامشی را داخل کشور به وجود آورد و تا چه حد برای مردم ضریب امنیت را به لحاظ اقتصادی و اجتماعی افزایش داد. با نگاهی به انتخابات سال 76 و انتخابات سال 80 و انتخابات سال 92 می توان نتیجه گرفت که هر کجا جمهوری اسلامی ایران حقوقی و اخلاقی عمل کرد و درصدد برآمد که خواست مردم را منعکس کند فضای آرامی در کشور ایجاد شده است و مردم با علاقه و صبر، شکیبایی کرده اند تا برنامه های نظام پیش رود و به نتیجه برسد.

به گفته او، فعالین سیاسی و مدیران نظام باید از انتخابات و رویدادهای سال 88 الگوگیری کنند و از اتهام ها و بیان جملات نادرست اجتناب ورزند. بی اخلاقی و بداخلاقی، موضوعاتی است که می تواند نظام جمهوری اسلامی را آسیب پذیر کند. اخلاق، احترام به مردم و توجه به رأی آنها موضوعاتی است که نظام را کامل می کند و من معتقدم اگر این اصول رعایت شود اتفاق خوبی در سال 1396 در کشور رخ می دهد.

ذاکریان گفت: برخی افراد از الان آب را گل آلود می کنند و تلاش دارند انتخابات را به عنوان یک اصل ضد امنیتی برای نظام معرفی کنند، اما ایجاد یک فضای اخلاقی، آرام و قانونی بهترین راه برای اعتماد به مردم است تا آنها بتوانند خوب فکر کنند، خوب بررسی کنند و گزینه های خود را انتخاب کنند.

این فعال سیاسی و حقوق بشر اذعان داشت: با توجه به تعدد نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری سال 96 هر شهروندی حق دارد نامزد شود. قانون آن را پیش بینی کرده است، منتهی این حق منوط بر آن است که با شرایط تدوین شده در قانون اساسی همخوانی داشته باشد. احراز آن شرایط هم بر عهده شورای نگهبان است اما در این زمینه نباید به گونه ای عمل شود که مردم نسبت به بررسی صلاحیت ها شک و تردید کنند.

وی با بیان مثالی درباره مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آیا این ممکن است که فردی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد، دو دوره رئیس جمهور باشد، رئیس مجلس شورای اسلامی باشد، از علمای نظام و دلسوز نظام باشد اما رد صلاحیت شود. ببینید این موضوعات نکاتی است که مردم را به نظام بی اعتماد می کند. البته منظور من شخص مرحوم آیت الله هاشمی نیست، هاشمی ها می آیند و می روند، همانطور که من ذاکریان می آیم و می روم، همانطور که همه انسان ها می آیند و می روند، اما تکلیف اعتماد چه می شود؟ اعتماد اگر از جامعه ای رخت بربندد، آمدن آن بسیار سخت است و به دشواری به دست می آید و آن اعتماد به خاطر یک موضوع نسبت به کلیت نظام، موجب تردید مردم می شود. پس باید در موضوع بررسی صلاحیت ها بسیار دقت کرد و فقط افراد را مطابق با قانون، وظیفه شرعی و اخلاقی که افراد دارند سنجید که اگر اعلام صلاحیت ها مبتنی بر قانون، تعهد به اخلاق و شرع انجام شود قطعاً افراد بیشتری به عنوان نامزد وارد لیست انتخاباتی خواهند شد.

منبع وبسایت انتخاب خبر

خواندن 1496 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 فروردين 1396 ساعت 08:20

موارد مرتبط

نظرات و پیام ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

     

آخرین مصاحبه ها

  • شرح مصاحبه  و دیدار اعضای فصلنامه مطالعات بین المللی با جضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی
    بیشتر بخوانید
  • پیام دکترظریف به سومین برنامه شبیه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل 
    بیشتر بخوانید

پرداخت آنلاین

جهت خرید آنلاین، تمدید اشتراک و یا شرکت در کاگروه های آموزشی پژوهشی می توانید از شماره کارت زیر استفاده نمایید

6037-9911-9952-9649 

فصلنامه مطالعات بین المللی

شبکه های اجتماعی

حمایت از فصلنامه

افراد آنلاین

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Member Login