دوشنبه, 15 آذر 1395 ساعت 07:49

عده‌ای در داخل از تمدید تحریم‌ها خوشحال هستند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دکتر مهدی ذاکریان، استاد حقوق و روابط بین الملل در گفت‌وگو با ایلنا گفت : عده‌ای در داخل از تمدید تحریم‌ها خوشحال هستند 

 دکترمهدی ذاکریان استاد حقوق و روبط بین‌الملل دانشگاه تاکید کرد: عده‌ای از تمدید قانون تحریم‌ها توسط کنگره خوشحال شدند و درصدد آن هستند تا از این مساله به دولت به عنوان حربه‌ای علیه دولت و وزارت امور خارجه و به طور مشخص آقایان روحانی و ظریف استفاده کنند.

مهدی ذاکریان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، با اشاره به تمدید قانون تحریم‌های ایران در کنگره آمریکا گفت: معتقد هستم چنین رفتاری نقض برجام محسوب می‌شود. به عبارت دیگر، این اقدام مجالس آمریکا اقدام نادرستی بود. 

امریکا موظف به عدم اجرای تحریم‌هاست.

او با اشاره به نحوه رفع و لغو تحریم‌ها بر اساس برجام اظهار داشت: در رابطه با برداشتن تحریم‌ها در برجام، این گونه آمده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا باید تحریم‌هایشان را در خصوص ایران لغو کند. اما آنچه آمریکایی‌ها موظف به آن هستند، تعلیق و عدم اجرای این تحریم‌هاست که البته آنها پس از هشت سال باید لایحه‌ای را به کنگره ببرند تا کنگره تحریم‌هایش را لغو کند.

با برجام، خصومت‌ها باید از بین می‌رفت.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی ادامه داد: با توجه به اینکه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در حمایت از برجام صادر شد، آمده است که براساس این توافق، فصل جدیدی از مناسبات میان ایران با جامعه بین‌الملل آغاز شده است. تحریم‌های قبلی نباید ادامه می‌یافت و باید خصومت‌ها از بین می‌رفت یا کاهش پیدا می‌کرد. 

اقدام کنگره در تمدید تحریم‌ها، اخلال در روند اجرای برجام است.

ذاکریان با بیان اینکه برجام یکی از بزرگترین توافقات و اقدامات دیپلماتیک در یک قرن گذشته است، تصریح کرد: برجام همان قدر که بزرگ است دشمنان زیادی هم دارد و با توجه به متن برجام اقدامی که کنگره انجام داد در راستای اخلال در اجرای برجام است.

تمدید تحریم‌ها موجب ضربه زدن به برجام می‌شود.

او افزود: اگرچه تمدید تحریم‌های قبلی به معنای تحریم جدید نیست و رئیس جمهور آمریکا هم آن را تعلیق می‌کند اما همین تمدید تحریم‌ها موجب ضربه وارد شدن و ایجاد لطمه به توافق هسته‌ای می شود.

باید از ضربه زدن به برجام اجتناب می‌شد.

این استاد حقوق و روابط بین الملل دانشگاه در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا می‌گوید تمدید این تحریم‌ها نقض برجام نیست؟ خاطرنشان کرد: اینکه واشنگتن می‌گوید این اقدام نقض برجام نیست، به خاطر آن است که توافق هسته‌ای لغو و از بین بردن تحریم‌های ناشی از قطعنامه‌های سازمان ملل متحد را پیش‌بینی کرده و از سوی دیگر برجام در رابطه با مسائل هسته‌ای است اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که در برجام آمده است که این توافق موجب فصل جدیدی در گشایش روابط میان ایران و کشورهای جهان می‌شود پس هر حرکتی موجب ضربه زدن به این گشایش شود باید از آن اجتناب می‌شد.

اروپا به دنبال توسعه مناسباتش است.

ذاکریان با یادآوری نحوه مناسبات اتحادیه اروپایی با ایران ابراز داشت: ما مشاهده می‌کنیم اتحادیه اروپا پس از توافق هسته‌ای نه تنها تحریم‌های یک جانبه هسته‌ای خود را لغو نکرد بلکه به دنبال توسعه و گسترش مناسبات خود با ایران هم بوده است و در این راستا آنها در حال بازگشایی دفتر خود در تهران و افزایش مناسباتشان هستند. 

قبل از برجام تحریم‌ها علیه ایران به شکل جدی اجرا می‌شد.

او در پاسخ به این سوال که قانون تحریم‌های ایران تا پیش از تمدید در چه وضعیتی قرار داشت و با این تمدید چه وضعیتی پیدا می‌کند، بیان کرد: تا پیش از دستیابی به برجام و اجرای توافق هسته‌ای تحریم‌ها علیه ایران به صورت جدی و کامل اجرا می‌شد به گونه‌ای که امکان مبادله حتی یک دلار وجود نداشت و اگر کسی دلار به ایران می‌فرستاد موجب پیگرد وزارت دادگستری آمریکا قرار می‌گرفت و دانشجویان ایرانی مقیم در آمریکا نمی‌توانستند کمک‌های مالی از خانواده‌شان دریافت کنند. 

تجارت بانکی تا پیش از برجام با ایران محال بود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: تجارت بانکی تا پیش از برجام با ایران محال بود و ایران حتی نمی‌توانست سوخت هواپیما بخرد. حتی رایزن‌های دیپلمات ایران نمی‌توانستند حقوق خود را دریافت کنند.

اوباما تمدید تحریم‌ها را امضا اما اجرا نمی‌کند.

ذاکریان با بیان اینکه برجام موجب گشوده شدن فضای جدیدی در مناسبات ایران با کشورهای مختلف شده است، عنوان کرد: با برجام تحریم‌های هسته‌ای آمریکا و همچنین قانون تحریم‌های ایران به حالت تعلیق و عدم اجرا درآمد و با تمدید این قانون همچنان این وضعیت ادامه پیدا می‌کند. به عبارتی، اوباما این قانون را امضا می‌کند ولی اجرا نمی‌کند مگر آنکه رئیس جمهور آمریکا نخواهد فرمان‌های اجرایی در خصوص تعلیق تحریم‌ها را تمدید کند که این مساله در دوران اوباما بعید به نظر می‌آید.

او با اشاره به مناسبات و مبادلات تجاری ایران با کشورهای مختلف یادآور شد: ایران هم‌اینک در حال خرید بوئینگ و ایرباس است. شرکت توتال چندی پیش قرارداد بزرگ چند ده میلیاردی در عرصه نفت و گاز با ایران امضا کرد که این‌ها بر اثر مجوزهای آمریکا و تعلیق تحریم‌ها بوده است.

تاثیر تمدید تحریم‌ها در روابط اروپا و آمریکا چیست؟ .

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال که تمدید قانون تحریم‌های ایران با چه واکنش‌هایی از سوی دیگر شرکای برجام روبرو خواهد شد، گفت: قطعا این مساله می‌تواند در رابطه میان آمریکا و اروپا تاثیرگذار باشد در واقع این مساله موجب می‌شود تا این پیام به اروپایی‌ها داده شود که روابط کاملی با ایران نداشته باشند اما بر خلاف آمریکا ما شاهد فصل جدیدی از مناسبات میان ایران و اتحادیه اروپا هستیم. 

گفت‌وگو با موگرینی ضروری است.

ذاکریان ادامه داد: ضروری است تا ایران تذکرات سیاسی خود را برای اجرای کامل برجام از طریق شرکای اروپایی به آمریکا منتقل کند. همچنین گفت‌وگو با فدریکا موگرینی مسئول سیاست اتحادیه خارجی ضرروت بالایی دارد چون او هماهنگ‌کننده گروه ۱+۵ محسوب می‌شود. 

می‌خواهند دستاوردهای برجام را تضعیف کنند.

او با یادآوری برخی مخالفت‌ها با برجام از سوی برخی از دلواپسان اظهار داشت: من از مخالفان تصویب تمدید قانون تحریم‌های ایران هستم و به باور من این کار موجب نقض برجام است اما مخالفت من به خاطر آن است تا ایران بتواند منافعش را به شکل کامل دریافت کند اما عده‌ای از تمدید قانون تحریم‌ها توسط کنگره خوشحال شدند و درصدد آن هستند تا از این مساله به دولت به عنوان حربه‌ای علیه دولت و وزارت امور خارجه و به طور مشخص آقایان روحانی و ظریف استفاده کنند، در واقع آنها به جای راهکار دادن برای خنثی کردن این مساله و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها به دنبال تضعیف برجام و دستاوردهای آن هستند.

 

خواندن 1511 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 آذر 1395 ساعت 07:50

موارد مرتبط

نظرات و پیام ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

     

آخرین مصاحبه ها

  • شرح مصاحبه  و دیدار اعضای فصلنامه مطالعات بین المللی با جضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی
    بیشتر بخوانید
  • پیام دکترظریف به سومین برنامه شبیه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل 
    بیشتر بخوانید

پرداخت آنلاین

جهت خرید آنلاین، تمدید اشتراک و یا شرکت در کاگروه های آموزشی پژوهشی می توانید از شماره کارت زیر استفاده نمایید

6037-9911-9952-9649 

فصلنامه مطالعات بین المللی

شبکه های اجتماعی

حمایت از فصلنامه

افراد آنلاین

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Member Login